Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jundrov.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Jundrově a kandidátech ČSSD za Brno-Jundrov.

 


 

Velikáni a muzea

Zdeněk Koudelka

Emeritní děkan pražské filozofické fakulty Michal Stehlík publikoval text: Dinosauři patří do muzea (Aktuálně.cz 11. 12. 2017) o dojmech z politické diskuse roku Klaus-Mečiar o rozdělení Československa, která se konala v budově Federálního shromáždění, kterou spravuje Národní muzeum v Praze. Je zřejmé, že nemá rád Václava Klause.

Václav Klaus má jako výrazný politik mnoho odpůrců a přiřazení M. Stehlíka k nim není významné. Ovšem překvapuje, jaké pojmy užívá bývalý děkan k prezentaci svého odporu. Jsou to dinosauři a muzeum, která v kontextu vyznívají s despektem. Jde o projev odmítání všeho tradičního. Muzeum je pojmem spojovaným s úctou k vědění a hodnotám historie. V muzeu jsou uchovávány památky na lidské velikány. Největšími polistopadovými politiky u nás jsou Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Jsou součástí historie Čech, Moravy a Slezska. Budou patřit i do muzeí, protože velikáni do muzeí patří.

Vysloužilý děkan filozofické fakulty používá slovo muzeum dehonestačně. Pak však dehonestuje T. G. Masaryka, F. Palackého, starohraběte H. Salma, K. Engliše a další osobnosti, které jsou připomínány v Národním muzeu, Moravském zemském muzeu či Slezském muzeu. Mít sochu, bystu či reliéf v muzeu je pocta, která se dostává těm nejvýznamnějším. Stehlík tvrdí: Dinosauři patří do muzea. Oproti tomu říkám: Velikáni patří do muzea, protože si muzeí vážím.