Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jundrov.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Jundrově a kandidátech ČSSD za Brno-Jundrov.

 


 

Trestání mazání příspěvků na sociálních sítích

Zdeněk Koudelka

Poslanec Václav Klaus mladší předložil spolu s jiným poslanci návrh změny trestního zákoníku, který zavádí trestnost mazání příspěvků na sociálních sítích provozovateli těchto sítí. Václav Klause ml. bojuje za svobodu slova, což oceňuji. Nevidím však cestu trestního práva jako účinnou.

Smysl má bojovat proti zneužívání postavení silnějšího vůči správcům velkých sociálních sítí. Většina velkých sociálních sítí má své správce v zahraničí, tedy mimo dosah našich represivních orgánů. Spíše než cesta trestního práva je vhodnější správní trestání. Peněžní pokutu lze vymoci, protože u nás mohou mít správci sociálních sítí příjmy z reklamy.

Je pravdou, že uživatelé sociálních sítí musí souhlasit s podmínkami správců těchto sítí, ale tyto podmínky nesmí být výsledkem zneužití dominantního postavení silnějšího. Je to podobné, jako kdyby vodárny vnucovaly nevýhodné smlouvy pro spotřebitele s tím, že když nepodepíší, nepřipojí je k vodovodní síti. I zde má stát možnost, jak zneužití monopolního či dominantního postavení postihnout. Jsem zastáncem svobody slova. Omezit ji může jen zákon. Zásahy činěné správci sociálních sítí a nemající oporu v zákoně, vychází ze silnějšího postavení správce sítě vůči jednotlivým uživatelům a právo má chránit slabšího před zneužitím moci silnějším.