Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jundrov.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Jundrově a kandidátech ČSSD za Brno-Jundrov.

 


 

Studenti a svoboda slova

Út 05.04.2016 10:27

Zdeněk Koudelka

Senátor a majitel společnosti Synot Ivo Valenta přednášel 22. 3. 2016 na Vysoké škole ekonomické v Praze v rámci přednášek Cesta úspěšných. Akci pořádala studentská organizace Cashflow klub a dle článku na Aktualne.cz z 24. 3. 2016 ji kritizoval Nadační fond proti korupci Karla Janečka a od přednášky se distancovala Česká spořitelna, která studentské akce sponzoruje. Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny řekla: "Kdybychom to věděli dopředu, jak jsme byli domluveni, nechtěli bychom být s přednáškou pana Valenty spojováni. Budeme s organizátory řešit, jaký z toho vyvodíme postih.". Spořitelna následně popřela pravdivost tohoto vyjádření.

Považuji v demokracii za normální, že si studenti svobodně pozvou k diskuzi, koho chtějí, a nemají být za to postihováni. Dne 22. 4. 2016 bude zvolen hrabě Maximilian Hardegg do Dozorčí rady rakouské České spořitelny. Z tohoto rodu pocházel i Johann Hardegg, který byl aktivním nacistou. Nepotřebuji kádrovat ani Hardeggy ani Valenty. Ivo Valenta byl v demokratických volbách zvolen senátorem a vybudoval vlivný podnik. Byl sice odsouzen, ale to neznamená, že nemůže být činný politicky a podnikatelsky. Otakar Motejl byl odsouzen za neúmyslné zabití člověka a někteří z něj chtěli mít prezidenta. Přitom Česká spořitelna nabízí své služby Synotu. Valentovy peníze spořitelně nesmrdí.

Jestliže studenti v Praze chtějí diskutovat s Valentou či kýmkoliv jiným, ať diskutují. Možná se to někomu v Praze nelíbí, ale je věcí moravských voličů, koho si na Moravě zvolí za senátora. A jestliže studentské diskuze budou v Praze cenzurovány, nechť diskutují v Brně. Tady cenzorské zásahy Janečkovců či rakouské České spořitelny nikoho nezajímají. Ať si studenti zvou Ivo Valentu, či jiného.

Ivo Valenta podniká též v oblasti sázek a her. Jiní podnikají v oblasti tabáku či výroby zbraní. Podnikání je buď legální, nebo ne. Sázky jsou legální. Kdyby nebyly, stejně by probíhaly pokoutně. Sázky se někomu nemusí líbit, ale v čem jsou horší, než když Karel Janeček vydělal velké peníze na obchodu s akciemi? Vždyť i to je hra a jeho výdělek znamenal ochuzení či snad i ožebračení jiných. Jeho peníze živí různé protikorupční aktivisty. Co by však tito lidé dělali, kdyby korupce nebylo? Kdyby měl Janeček vydělat peníze například tím, že by dostal motyku a měl jít kopat do vinohradu, určitě by měl méně peněz a asi i žen. Ale je dobře, že vydělává peníze jinde. Nevím, zda by práci ve vinohradu zvládl a zda by víno z takového vinohradu bylo dobré tak, jak jsme na Moravě zvyklí.