Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jundrov.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Jundrově a kandidátech ČSSD za Brno-Jundrov.

 


 

Sociální byty nikoho nespasí – naším cílem je sociální nájemné

Ne 31.08.2014 14:26

Na začátek je nutno si uvědomit, že zájemců o sociální byty je stále několikanásobně více, než kolik jich je město Brno schopno nabídnout.Mnohým navíc snižují šance k přidělení sociálního bytu přísně nastavená pravidla. Například nájemce nesmí mít z dřívějška dluhy na nájemném, nebo nesmí mít soudní spor s městem Brnem.

Jednou z možností řešení, které bychom chtěli v budoucnu  nabídnout je institut tzv. „Sociálního nájemného“.  Tímto způsobem by bylo možno vyřešit někdy i existenční problém samostatně žijících seniorů, nebo mladých, začínajících rodin. Tito občané často slyší z úst úředníků – pokud se Vám zdá nájemné vysoké, vyměňte si byt za menší, nebo požádejte o příspěvek  na bydlení.  A pokud i příspěvek na bydlení dostanou , je to vlastně přelévání peněž ze sociálního fondu do fondu bydlení, ze kterého jsou hrazeny opravy bytů, rekonstrukce a podobně.

Jako nástroj na řešení problému nabízíme a chtěli bychom prosadit „Sociální nájemné“.  Toto nájemné by se pohybovalo hlouběji pod hladinou současně nastaveného nájemného.  Jeho výši není možné v současnosti sdělit, protože bude výsledkem vyjednávání případných koaličních stran na radnici.  Pravidla k  jeho dosažení předpokládáme, že  splní většina samostatně žijících seniorů s nízkým důchodem. Pro ně nebude problém doložit výši svého měsíčního příjmu.  Nechceme vůči seniorům používat strašáka tržního nájemného, tak jak se to pokouší někteří movitější, nebo situace neznalí volení zastupitelé.

Rádi bychom tím dosáhli situace , kdy se nebude na obyvatele obecních bytů  pohlížet jako na občany druhé kategorie.

 

Dvořáček  Jaroslav

předseda místní organizace