Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Jundrov.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Jundrově a kandidátech ČSSD za Brno-Jundrov.

 


 

Plošný zákaz pálení suchého zahradního odpadu

Po 16.02.2015 15:40

Mgr. Martin Čermák, Ph.D.

Radnice městské části Brno-Jundrov chystá úplný zákaz pálení zahradního odpadu. Pálení má v budoucnu nahradit kontejnerový vůz, který dle plánu bude pravidelně projíždět Jundrovem a odpad svážet. V Jundrově bylo vytipováno kolem třiceti stanovišť, kde vůz zastaví na deset až patnáct minut. První odhady nákladů pro městskou část na svoz jsou přibližně 100 000 Kč ročně.

Tento rok by měl sloužit jako přechodný, kdy bude obyvatelům Jundrova umožněno jak pálit tak svážet. V následujících letech by však mělo dojít k úplnému zákazu pálení pod hrozbou pokuty ze strany městské policie.

Osobně jsem se na komisi pro kulturu, sport a životní postavil zásadně proti plošnému zákazu pálení. Velká část obyvatel Jundrova bydlí v domku se zahrádkou. Navíc je v Jundrově početná skupina zahrádkářů. Nedokážu si představit, že tito zahrádkáři (mnozí z nich jsou senioři v pokročilém věku) a další mnozí obyvatelé Jundrova budou přenášet stovky metrů suchý zahradní odpad, aby jej mohli během několika krátkých minut naložit do kapacitně omezeného pojízdného kontejneru. Navíc při přepravě takového typu odpadu je nemožné zabránit zvýšené míře znečišťování příjezdových komunikací přepravovaným odpadem. Zákaz pálení tak paradoxně může vést ke zhoršení situace. Osobně se nebráním vyjít občanům vstříc s možností svozu odpadu, byť jsem si jistý, že 100 000 Kč ročně, s napnutým rozpočtem městské části, lze utratit mnohem efektivněji. Na druhou stranu se zásadně stavím proti restriktivním opatřením omezujícím obyvatele Jundrova. Občané sami by měli mít právo na svém pozemku pálit suchý nezapáchající zahradní odpad.

Přiznám se, že s nostalgií vzpomínám na dobu, kdy moje babička čas od času na ohništi zapálila hromadu vysušených klacků a trochu uschlé trávy a jemně provoněla naši jundrovskou zahradu.  Myslím, že toto prostě čas od času do Jundrova patří a nechci o to přijít. Také se nechci dočkat časů, kdy dostanu pokutu za táborák s přáteli, protože jsem pálil větve a klacky ze své zahrady.